Érzelmes viszony - teremts családi kutyát

Cikk: 100., Dátum: 2021. október 25., Szerző: Családi kutyaiskola - Pécs

családi kutya

Ha egy bensőséges kapcsolatot szeretnénk kialakítani a kedvencünkkel akkor fontos a természetesen megélt pozitív érzelem kifejezése, aminek egyik lehetséges megnyilvánulása

a kedves beszéd.

„Az érzelmek felismerésének kölcsönössége mindkét fél számára előnyös, ez is az egyik példája az ember és a kutya viselkedésbeli hasonlóságának, ami a háziasítás évezredei során evolúciós mechanizmusok hatására fejlődött ki. ”

családi kutya

A békés derű kellemes érzése sokszor egy jó kapcsolat alapját adhatja meg, melynek közvetlen kifejezése a kutyákra is kedvezően hathat. Pont úgy, mint egy-egy sikeresen végrehajtott feladat örömteli megerősítése , amit a szóbeli dicséreten keresztül nagyon könnyen kifejezhetünk.

„A saját érzelmeinek az emberekéhez hangolása előnyt jelentett a kutyáknak.”

családi  kutya

Az a kutya, amely feladatvégzés közben érzelmileg támogató megerősítéseket is kap jó kedvvel végzi el a kiadott utasításokat. Ebben pedig nemcsak egy barátságos, bizalmi légkör megteremtése nyilvánulhat meg, hanem annál sokkal több.

A kutyát ugyanis nem precízen végrehajtott cirkuszi mutatványokra akarjuk idomítani, hanem a mindennapi életben alkalmazható cselekvések és viselkedési szokások közös begyakorlásával a sikeres együttélésre szeretnénk tanítani.

Ebben pedig az egymáshoz igazított mozgásformákon túl az érzelmi egymásra hangolódásis fontos lehet. Tény, hogy ebben a folyamatban nem kizárólag a kutya tanul, változik és alkalmazkodik.

„A kutya-ember közötti kötődés – amelynek fontos funkciója az élettani, érzelmi és viselkedésbeli szinkronizáció – kétirányú kapcsolat”.

családi kutya

Persze sok célból tarthatunk kutyát. Lehet a kutya tanítását, nevelését is sok módon megközelíteni. Alkalmazhatunk különböző eszközt, eltérő motivációt. Ez mind ránk van bízva, dönthetünk teljesen szabadon. De az biztos, ha igazi családtagként tekintünk a kutyánkra, akkor soha nem hagyhatjuk az ajtón kívül

a személyes érzelmeket.

„A kötődésnek fontos kialakító és fenntartó mechanizmusa a testi kontaktus, az ölelés, a simogatás.”

családi kutya

„Az ember teremtette jókedvében, a maga hasonlatosságára.”

A kutya így valóban az ember hű társa lehet, aki otthon érzelmi biztonságot és jókedvű légkört hoz létre. Sőt, még egy kutyának is fontos, hogy érezze az éltető szeretetet, de vigyázz, túlzó ez sem lehet.

családi kutya

„Manapság a legelterjedtebb a házőrzőkön kívül a családi kutya, melyeket kedvtelésből, családtagként, érzelmi szükségletből tartunk.”

Tisztelettel Dr. Csányi Vilmos etológus professzornak, a családi kutya fogalom magyarországi megteremtőjének!

Hálásan köszönjük a figyelmedet!

 

Felhasznált irodalom: Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek ISBN 978-963-310-151-3

Kutyasuli képek