Cikk: 103., Dátum: 2021. november 26., Szerző: Családi kutyaiskola - Pécs
Egy családi kutya az emberi környezetben él, ez számára a természetes. Annak minden jóságával és bajával együtt. Ilyenek problémák lehetnek a sokunk által ismert civilizációs betegségek, mint például a depresszió.
Egy nagyon mély-, rideg-, negatív érzés.
"Általánosan elfogadott, hogy a komplex betegségek esetében, mint például a magas vérnyomás, cukorbetegség, különböző rákos megbetegedések és a legtöbb magatartási kórkép, a kialakulás hátterében számos gén megváltozott működése áll."
Ne arra gondoljunk, hogy a kutya egyszer-egyszer búslakodik, vagy épp rossz kedve van. A rövid hangulatváltozást okozhatja az időjárás kedvezőtlen változása, egy helyváltozás, egy álterhesség, vagy akár a kutya "tüzelése" is. Ezek rövid idő alatt megoldódnak, általában a kutya segítség nélkül is túlteszi rajta magát.
Semmiképpen ne keverjük össze ezt azzal, ha a kutya nyugodt, vagy idős. Egy kiegyensúlyozott állapotba bőven belefér, ha a kutya inaktív, lelassult állapotban van. Főleg abban az időszakban, amikor pihen. Hatalmas hiba pont az lenne, ha azt várnánk a kutyától, hogy folyamatosan pörgős, aktív, vagy impulzív legyen.
A depresszió kialakulása általában hosszú időt vesz igénybe, aminek az alapja mindig a genetikai hajlam. Nem két-három nap az ideje, mint inkább hosszú-, stresszes-, nyugtalan-, szorongó-, nyomasztó hónapok, évek. Persze van, hogy visszavezethető a kiinduló ok egy kezdeti traumára (pl. haláleset, társ elvesztése, elhagyás), vagy egy környezetváltozásra (pl. költözés, család bővülése),
de a fő ok, hogy maga az érzés, ami állandósodik az tartósan van jelen.
A tünetek lehetnek viselkedésbeliek, mint az étvágytalanság/habzsolás, a motiválhatatlanság/érdeklődés elvesztése, koncentrációcsökkenés/lassabb reagálás, az elbújás/rejtőzködés, a fáradékonyság/aluszékonyság, a lábnyalás/önrágás … Valamint lehetnek fizikai jellegűek (általában hosszabban elhúzódó esetekben), mint emésztési problémák, szervi elégtelenségek, gyulladásos tünetek, szőrzet kopása, szőrhullás, foltokban kopaszodás …
„a problémák a legtöbb esetben szintén érzelmi természetűek”
A megoldáshoz komoly elkötelezettség és kitartás kell, ami sok esetben a gazdi életvitelének a jelentős megreformálásával is jár. Az alap egy biztonságot és védelmet nyújtó, stresszmentes otthon, ehhez jön egy kiszámítható napirend, kell a napi foglalkozás, a feloldó játék és nem árt, ha van kutyára szabott feladat.
Jó a napi egészségügyi séta, az új élmények, de még valami új tanulása is. Csak arra figyelj, hogy ezek egyensúlyba legyenek és egyik se legyen túl megterhelő, még a gazdi kényeztetése se! És semmiképpen ne legyen túl gyors, azonnali a változás!
„átveszi a gazda lelkiállapotának változásait, sőt még utánozni is igyekszik mesterét"
Van, aki a gyógyszeres kezelésben hisz. Van, aki az alternatív gyógymódokban. De az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy amennyire a kutya genetikai hajlama befolyásolja ezt a civilizációs betegséget, legalább annyira a gazdi lelki állapota is.
Sajnos a depresszió élethosszig tartó probléma, bármikor, bárminek a hatására felszínre törhet. Olykor szinte megmagyarázhatatlanul, ok nélkül is. Ezért mindig számítani kell visszaesésre, ezért sose keseredjünk el.
Legyünk kitartóak és kellően lelkesek!
Ha mindez nem megy egyedül, kérj bátran szzakmai segítséget! Hisz problémakezelés nélkül sajnos lehet, hogy a depressziós kutyádat el is veszítheted!
Hálásan köszönjük a figyelmedet!