Cikk: 133., Dátum: 2023. május 23., Szerző: Családi kutyaiskola - Pécs
Azt gondolhatnánk, hogy mára a kutya tanítása egyenlő a jutalmazással, az engedelmesség megkövetelése pedig csak fizikai kényszerűség. De ez nem így van.
Bizony tanítani lehet a kutyát a tiltással is és maga az engedelmesség is lehet ösztönös, belülről fakadó dolog. A titok ebben olykor csak a személyes jellemünk, az egyéni stílusunk.
Ki ne emlékezne még, a hagyományos kutyakiképzésnek „pedagógiai” szemléletére? A Kováts féle „klasszikus büntetésre”, melynek egyetlen célja a „tekintély-elvű” rendszabályozás.
A „szabályos szégyenpofon” (Lásd: Kováts) a családi kutya oktatásában soha nem volt divatos, ma is csak „konzervatív” helyeken alkalmazzák.
A „kiváró” büntetés nem egy káros tevékenység leállítását, vagy egy nem kívánt cselekvés felhagyását kívánja elérni, hanem –„a nagyobb erkölcsi hatás kedvéért”- kizárólag a „megszégyenítést”.
Egy családi kutya oktatásánál ez abszolút nem kívánatos és nem is nagyon praktikus. No nem azért, mert kizárólag jutalmazunk. Inkább azért, mert nem a megszégyenítés az oktatási célunk.
Egy értelmes tiltás nagyon is másról szól! Legjobban úgy tudnánk elkülöníteni az előbbitől, hogy a helyesen alkalmazott tiltás nem a kutyáról szól, hanem egy konkrét viselkedésről.
Így nem megtörni akarjuk a kutya egyéniségét, hanem csak szabályozni, alakítani, formálni a viselkedését. Ebben pedig bizonyos cselekvések felhagyása igenis fontos tényező lehet.
Azt nekünk kell tudomásul vennünk, hogy a kutya ösztöneit senki nem tudja kitörölni, így belső hajtóerői mindig lesznek. Viszont, hogy ezeket mikor, hogyan, milyen formában és módon élheti meg az eb, azt mi magunk is alakíthatjuk.
Például egy játékban, „mintha” szerűen , persze a játékot sem végezheti durván, gátlástalanul!
Ha tiltunk, akkor ne hagyjuk, hogy a kutya semmibe vegyen minket, vagy átnézzen rajtunk. Ebben legyünk határozottak és rendíthetetlenek. Ha a kutya így se hallgat ránk, akkor nyugodtan hagyjuk abba a foglalkozást!
Érezze csak a szünetben, hogy
elmarad a simogatás és az étel adás.
A tiltás szabályai:
- ha valamit tiltunk, azt mindig tiltjuk,
- ha egyszer tiltunk, azt komolyan is gondoljuk,
- a tiltás végrehajtását pedig jutalmazni is lehet.
A tiltás szava:
- a tiltás mindig rövid szó,
- határozott „ej”, „nem”, „pfúj”, „tss”, …
- nem a „talán”, nem az „akár” , nem a „lehet” , …
A tiltás hatásossága:
- sok esetben nem feltétlenül a hangerőn, vagy a hanghordozáson múlik,
- jelentősége van a következetességnek, a kitartásnak, de még az adott szituációnak is,
- sokat jelent a személyes viselkedésünk, a térhasználatunk, a mozgáskultúránk, a testünk tartása, a kiállásunk is,
- még ennél is többet számíthat a kialakított életritmusunk, etetési szokásaink, napi rítusaink, személyes reakcióink, érzelmi állapotunk.
A tiltásnál nem az azonnali eredmény elérése a leglátványosabb, mint inkább az, hogy hogyan mutatkozik meg ebben a kutyatartási rendszerünk.
Hálásan köszönjük a figyelmedet!