Gazdi dolga - neveljük a növendék kutyát

Cikk: 151., Dátum: 2024. október 12., Szerző: Családi kutyaiskola - Pécs

növendék kutya


Egy növendék kutyának fontos, hogy ebben a korai korban megtanulja a kutyák közösségi életének szabályait, valamint az emberi családban a konfliktusmentes életvitelhez szükséges ismereteket is.

Ennek elengedhetetlen része a kutyanevelés, ami legfőképpen a Gazdi személyes feladata! Tartalmazza a helyes viselkedési formák erősítését, valamint a helytelenek gátlását.

Az engedő és tiltó szabályok

betanítását, rögzítését, megszoktatását.

Ha a kutya nem tanulja meg, hogy mit nem engedhet meg magának, akkor ne csodálkozzunk azon, ha azt megengedi. Ha nem hozzuk a tudtára, hogy hátrányos következményei vannak egy rossz viselkedésnek, akkor alkalmazni fogja.

„Az, hogy hogyan nevelünk egy kutyát, persze hatással van a viselkedésére, de hát hatással van a természete is.”

/Brian Hare/

Amennyiben egy növendék kutya agresszív viselkedést mutat másik kutya, vagy az ember felé, az bizony a Gazdi kötelessége , hogy meggátolja ebben. Azonnali, határozott és következetes cselekvéssel! Nem tétován, nem tétlenül, nem szemlélően!

Gazdi dolga

Nagyon fontos, hogy ne keverjük össze a játékos agressziót a nyílt agresszióval. Ismerjük fel a különbséget a gátolt harapás és a fájdalmas harapás között. Tudjuk biztosan, hogy a nyílt agressziónál minden esetben

zéró a tolerancia!

„A játékos agresszió esetében például speciális viselkedési jelzések (pl. játékos meghajlás) tudatják a felek nem ellenséges belsõ állapotát, ami azonban nem zárja ki, hogy a játékos agresszió egyes esetekben komolyra is fordulhat. A zsákmányszerzõ viselkedés esetében a kezdeményezõ elsõdleges célja az ellenfél elpusztítása, ellentétben a valódi agresszív versengéssel.”

/Miklósi Ádám/

Figyeljük meg azokat az ingereket, helyzeteket melyek kiválthatnak egy nem kívánt viselkedést és készüljünk rá fel ezekre, ha már ismerjük a kutya reakcióit. Legyünk résen és soha ne hárítsuk el magunkról a felelős feladatot!

Ha lehetséges előzzük meg a helytelen viselkedéseket, ha ez nem lehetséges, akkor legyen rá azonnali válaszunk. Ne legyünk bátortalanok, vagy hezitálók! Ebben legyünk teljesen következetesek!

Gazdi dolga

Egy kutyaiskolai csoportos foglalkozás nem olyan, mint a focipályán egy meccs, ahová a nézők szemlélni, szurkolni, vagy épp a bírót szapulni mennek. Itt minden Gazdi a saját kutyájával aktívan foglalkozik. Az elért eredményeket pedig csakis Önmaga szorgalmának köszönheti, mint ahogy a kutya viselkedési problémáinak kezelése is mindig marad a kutyatulajdonos

személyes privilégiuma.

A kívánt, elvárt viselkedést erősítsük meg. A jó viselkedéseket jutalmazzuk rendszeresen. Ebben is van a Gazdi személyének fontos szerepe, hogy legyen közreműködő és támogassa a kutyát!

A kutya viselkedése csak akkor fog a helyes irányba elmozdulni, ha az a sikeres. A pozitív reakciókat kell mindig visszaigazolni a figyelmünkkel, a kedves szóval, a simogatásunkkal, a finom falattal, az elismeréssel, ...

Hisz mind jól tudjuk, hogy egy igazi Gazdinak egy növendék kutya nevelésében mindig dolga van.



Hálásan köszönjük a figyelmedet!



Forrás:

1. BRIAN HARE: Az okos kutya - A kutyák sokkal többre képesek, mint gondolnád - 21. Század Kiadó 2013 ISBN 978 615 537 328 2

2. MIKLÓSI ÁDÁM: A kutya viselkedése, evolúciója és kogníciója - Typotex Kiadó Budapest, 2010 ISBN 978 963 279 288 0

Kutyasuli képek